top of page

ІСТОРІЯ

Катедрального собору Пресвятої Трійці у місті  Дрогобичі

Без імені_edited.jpg

У центрі стародавнього галицького міста Дрогобича, неподалік ратуші, розташований величний мурований храм Пресвятої Трійці із комплексом церковних споруд. Сам храм є давнім духовним осередком міста, а також яскравим взірцем сакральної архітектури XVII-XIX століть. Величний храм  є історико-архітектурною пам’яткою місцевого значення та однією з найкрасивіших споруд древнього міста. Церкву збудували у далекому 1690 році як римо-католицький костел, а прилеглі приміщення добудовані значно пізніше як монастир отців кармелітів. У 1795 році цісар Йосип II зліквідував монастир, а майно націоналізував. Українська (Руська) громада у 1808 році купила в австрійського уряду храм і приміщення під греко – католицьку парафію і школу. Пізніше цей духовний комплекс відданий під завідательство отців Василіян, однак і надалі залишався у власності міста. Храм оновлювався у 1894 та 1905 рр. Розпис іконостасу здійснив Модест Сосенко у 1909 році, хоча встановлено його у храмі було значно пізніше.

Львівський псевдособор утворив нову Самбірсько-Дрогобицьку Єпархію Російської Православної Церкви, яку очолив колишній член Капітули Перемисько-Самбірсько-Сяноцької Єпархії о. доктор Михаїл Мельник. Катедральним Собором нової Єпархії був визначений храм Пресвятої Трійці міста Дрогобича, а приміщенням єпархіального управління стала прилегла до нього колишня школа. Таким чином, заарештувавши оо. Євгена Нищика і Павла Жупанського, ЧСВВ, комуністичний уряд передав наш храм в лоно Російської Православної Церкви.

У 1952 році стараннями Владики Михаїла (Мельника) та оо. Володимира Куновського та Михаїла Веселовського у храмі Пресвятої Трійці було виконано стінопис. На жаль, не виявлено фотоматеріалів про цей розпис, проте храм у такому вигляді простояв двадцять років.

Якір 1
ArticleImages_74915_melnyk-ep.jpg
Єпископ Михаїл Мельник

У зв’язку з приєднанням радянською владою Дрогобицької області до Львівської, Самбірсько-Дрогобицька єпархія РПЦ перестала існувати. Катедральний Собор Пресвятої Трійці став парафіяльним храмом Дрогобича.

1 грудня 1989 року в лоно УГКЦ повернулася ключова парафія Дрогобиччини – храм Пресвятої Трійці.

Синод Владик УГКЦ, який проходив на Львівській Святоюрській горі у днях 16-31 травня 1992 року, своїм рішенням утворив, а 12 липня 1993 року Патріарх Мирослав-Іван (Любачівський) проголосив нову Самбірсько-Дрогобицьку Єпархію Української Греко-Католицької Церкви, і її адміністратором став Владика Юліян (Вороновський), Єпископ-Помічник Львівської Архиєпархії, ректор Вищої Духовної Семінарії Святого Духа у Львові. А Синод наших Владик, що проходив у Львові в днях 20 – 27 лютого 1994 року, обрав першим Єпископом Самбірсько-Дрогобицьким Владику Юліяна (Вороновського), який до того часу виконував обов'язки адміністратора. Грамотою 93/1598 Глави УГКЦ від 12.07.1993 р. Парафіяльний храм Пресвятої Трійці м. Дрогобича визначено як Катедральний Собор Самбірсько-Дрогобицької Єпархії, а прилеглі приміщення - під Управління новоутвореної Єпархії. На жаль, демократична тогочасна влада Дрогобича не спромоглася передати комплексу споруд навколо храму Церкві, і в них надалі перебував Державний Проектний Інститут.

17 квітня 1994 року, у п'яту неділю Великого Посту, відбулася інтронізація першого Єпископа Самбірсько-Дрогобицького Владики Юліяна (Вороновського), яку звершивм Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Мирослав-Іван Кардинал Любачівський. Йому співслужили Митрополит Володимир (Стернюк), Владики Іван (Мартиняк), Єпископ Перемишльський, Филимон (Курчаба), Єпископ-Помічник Львівської Архиєпархії, Михаїл (Сабрига), Єпископ Тернопільський, Михаїл (Колтун), Єпископ Зборівський та Іван (Маргітич), Єпископ-Помічник Мукачівської єпархії. На урочистостях був присутній Папський Нунцій в Україні Архиєпископ Антоніо Франко та представник єпископату Римо-Католицької Церкви.

16 червня 1996 року відбулося у нашому храмі єпархіальне святкування Ювілею 400-ліття Берестейської Унії. У переддень його було відслужино екуменічний акафіст до Пресвятої Богородиці. У ньому взяли участь Владики Юліян, наш Ординарій, Любомир (Гузар), Екзарх Києво-Вишгородський, та Ігор (Ісіченко), Єпископ Харківський і Полтавський УАПЦ. Святкову архиєрейську Літургію з нагоди Ювілею очолив Владика Юліян (Вороновський), Єпископ Самбірсько-Дрогобицький. Йому співслужили Владики Любомир (Гузар), Софрон (Дмитерко), Софрон (Мудрий), Павло (Василик), Михаїл (Колтун). На урочистостях був присутній Папський Нунцій в Україні Антоніо Франко та Маркіян Трофимяк, представник єпископату Римо-Католицької Церкви.

3 вересня 2000 року при нашому храмі відбулося святкування Ювілею 2000-ліття Різдва Христового. Очолював святкову Літургію і виголосив проповідь Владика Іван (Мартиняк). Йому співслужили Владики Юліян (Вороновський), Михаїл (Сабрига), Василій (Медвіт), Михаїл (Колтун), Софрон (Мудрий) та Станіслав (Падевський) від Римо-Католицької Церкви.

Напередодні, у суботу (2 вересня), після Вечірні, відбулося освячення Катедрального Собору Пресвятої Трійці м. Дрогобича після капітального ремонту і розпису стін у середині храму. Освячення здійснив Митрополит Перемисько-Варшавський Іван у співслужінні з Ординарієм нашої Єпархії та Владикою Іваном (Маргітичем) із Закарпаття.

У суботу, 5 травня 2001 року, на святкування 65-ліття уродин Владики Юліяна до Катедри Самбірсько-Дрогобицької Єпархії прибув Любомир (Гузар), недавно обраний Отець і Глава УГКЦ. Його вітали: Юліян, Єпископ Самбірсько-Дрогобицький;  митр. прот. о. Олексій Дем'яновський, парох с. Летні - від духовенства Єпархії; п. Олексій Радзієвський, міський голова Дрогобича - від дрогобичан; преподобна сестра Вероніка (Хитра), ССНДМ - від монашества; пп. Орися Калічак і Марія Останіна – від катехитів та вчителів християнської етики; п. Микола Герета - від мирян.

У липні 2003 року відбулося святкування 10-ліття утворення Самбірсько-Дрогобицької єпархії, які очолив Патріарх Любомир (Гузар).

У суботу ввечері, 17 липня 2004 року, піша проща із міста Турки з мощами блаженного Йосафата (Коциловського) прибула до Катедрального Собору Пресвятої Трійці м. Дрогобича. Частичку мощів блаженного передав під час освячення нового храму у Турці владика Іван (Мартиняк), архиєпископ і митрополит Перемисько-Варшавський. Кілька сот прочан процесійно вийшли на зустріч мощам і торжественно ввійшли в храм. Відразу священики Дрогобицького деканату біля раки з мощами відслужили молебен до бл. свмч. Йосафата, яким розпочали нічні чування. Середня група хору “Відлуння” виконали кілька духовних пісень. Опісля духовенство та вірні на чолі із своїм Архиєреєм Владикою Юліяном здійснили Хресний хід зі свічками, з іконою дрогобицьких мучеників та ракою з мощами бл. Йосафата вулицями міста Дрогобича.

17 липня 2005 року Божественною Літургією перед Катедральним храмом Пресвятої Трійці завершено перший Єпархіяльний Євхаристійний Собор. Торжество розпочалося хресним ходом і спілкуванням владики Юліяна з представниками деканатів та уділенням їм архипастирського благословення. Єпископ у співслужінні півтори сотні священників розламав Євхаристійний Хліб і до Святого Причастя приступило близько двох тисяч мирян. Свої співом Літургію супроводжували хори-представники двадцятьох деканатів.

28 квітня 2006 року, вперше у Катедральному Соборі Пресвятої Трійці, відбулося Наречення, а 29 квітня 2006 року хіротонія владики Ярослава (Приріза).

15-16 червня 2008 року відбулися святкування 200-літнього ювілею діяльності храму Пресвятої Трійці м. Дрогобича на українському поприщі. Божественну Літургію очолив Високопреосвященнійший Владика Ігор (Возьняк), Архиєпископ Львівський, якому співслужили Преосвященнійші Владики Юліян (Вороновський), Єпископ Самбірсько-Дрогобицький, Діонісій (Ляхович), Куріяльний Єпископ Глави УГКЦ і його особистий представник на даних святкуваннях, Михаїл (Колтун), Єпископ Сокальсько-Жовківський, Володимир (Війтишин), Єпископ Івано-Франківський, Василь (Івасюк), Екзарх Одесько-Кримський, Василій (Семенюк), Єпископ Тернопільсько-Зборівський, Миколай (Сімкайло), Єпископ Коломийсько-Чернівецький та Ярослав (Приріз), Єпископ-Помічник Самбірсько-Дрогобицької Єпархії, а також понад сто священиків єпархії. Проповідь виголосив Владика Діонісій, яку розпочав із привітання від Блаженнійшого Патріарха. Майже 3 три тисячі мирян приступили до Святого Причастя. На руки Владики Діонісія від парафії її парохом було складено подарунок для Отця і Глави УГКЦ Блаженнійшого Любомира, з нагоди його особистих Ювілеїв. Величавим хресним ходом навколо храму та урочистою академією у приміщенні Муздрамтеатру ім. Ю. Дрогобича завершилися Ювілейні празничні святкування. На завершення богослуження Сестри згромадження святого Йосифа ОПДМ в особі головної настоятельки с. Емілії Федечко передали частички мощів блаженних преподобномучениць Олімпії та Лаврентії.

6 червня 2009 року під час Великої Вечірні з литією, яку відслужив Владика Юліян, Єпископ Самбірсько-Дрогобицький, було освячено ікону з житієм блаженного Омеляна Ковча та із прахом жертв концтабору "Майданек", яку написав іконописець п. Сергій Булко. Владиці співслужили Ярослав, Єпископ-Помічник Самбірсько-Дрогобицької Єпархії, та священнослужителі Катедральної парафії і Дрогобицької духовної семінарії. Супроводжував Вечірню хор семінаристів "Оранта". Молодіжними чуваннями продовжилися святкові заходи. Святкування завершилися празничною Літургією, яку у співслужінні владик Юліяна та Ярослава очолив владика Богдан (Дзюрах). На завершення Служби відбулася екуменічна молитва, яку звершили: від УГКЦ - митр. прот. Тарас Гарасимчук, від УПЦ КП - митр. прот. Михайло Бачинський та від юдейської громади - п. Йосиф Карпін. 

7 травня 2011 року Божого стало історичною подією для Самбірсько-Дрогобицької єпархії. Перший єпископ Самбірсько-Дрогобицький – владика Юліян (Вороновський) – відсвяткував свій 75-літній ювілей життя та 25-ліття з дня єпископської хіротонії (з цієї нагоди побачила світ книга "Нехай буде воля Твоя", в якій розповідається про життєвий шлях архиєрея-ювіляра). Розділити цю радісну подію разом з духовенством та вірними єпархії до Дрогобича прибув Блаженніший Святослав (Шевчук), Глава УГКЦ, Блаженніший Любомир (Гузар), 15 єпископів з Синоду УГКЦ, численні закордонні гості, представники монашества, а також обласної та районних влади.

24 грудня 2011 року у храмі відбулася інтронізація владики Ярослава, на престіл Самбірсько-Дрогобицької єпархії, оскільки 27 жовтня було повідомлено про зречення владики Юліяна з уряду єпископа Самбірсько-Дрогобицького.

Із 1 по 4 березня 2013 року у храмі відбулося прощання із покійним владикою Юліяном. Божественну Літургію очолив владика Володимир (Війтишин), архиєпископ та митрополит Івано-Франківський, у співслужінні владик  Ярослава (Приріза), Михаїла (Колтуна), Миколая (Сімкайла), Дмитра (Григорака), Степана (Менька), Василія (Івасюка), Тараса (Сеньківа), Богдана (Дзюраха), Йосиф (Міляна) і Мілана (Шашіка). За душу покійного архиєрея молились близько 300 священнослужителів та тисячі вірних. Прощальну проповідь виголосив владика Богдан (Дзюрах), секретар Синоду єпископів УГКЦ.

24 червня 2013 року відбулося святкування з нагоди 20-ліття Самбірсько-Дрогобицької єпархії та 1025-ліття Хрещення Руси-України. Блаженнішому Святославу під час Божественної Літургії співслужив владика Ярослав (Приріз) - єпископ Самбірсько-Дрогобицький, архиєпископ Томас Едвард Ґалліксон - Апостольський нунцій, владика Ігор (Возьняк) - митрополит Львівський, владика Володимир (Війтшин) - митрополит Івано-Франківський, владика Василій (Семенюк) - митрополит Тернопільсько-Зборівський, владика Богдан (Дзюрах) - секретар Синоду єпископів УГКЦ, владика Йосиф (Мілян) - єпископ-помічник Київської архиєпархії, владика Тарас (Сеньків) - апостольський адміністратор Стрийської єпархії, владика Михаїл (Колтун) - єпископ Сокальсько-Жовківській, владика Дмитро (Григорак) - єпископ Бучацький, владика Йосафат (Говера) - екзарх Луцький, а також владика Леон (Малий) - єпископ-помічник Львівської дієцезії РКЦ. Участь в урочистому богослужінні взяли понад 200 священнослужителів, представники монашества, вірні з усіх терен єпархії та представники державної влади.

1 березня 2014 року у Катедральному храмі м. Дрогобича відбулась заупокійна Літургія за владикою Юліяном (Вороновським), першим єпископом Самбірсько-Дрогобицьким – у перші роковини його смерті.  Божественну Літургію очолив владика Ігор (Возьняк), Митрополит та Архиєпископ Львівський, у співслужінні владик Ярослава (Приріза), єпископа Самбірсько-Дрогобицького, Михаїла (Колтуна), єпископа Сокальсько-Жовківського, Тараса (Сеньківа), апостольського адміністратора Стрийської єпархії, Богдана (Дзюраха), секретаря Синоду єпископів УГКЦ, та Бориса (Ґудзяка), єпископа Паризького. Участь в богослужіння взяли єромонахи-студити та понад 80 священиків Самбірсько-Дрогобицької єпархії. На завершення богослужіння митрополит освятив іконографічний портрет покійного архиєрея та музей. Після обіду в приміщенні Львівського обласного муздрамтеатру в м. Дрогобичі відбувся вечір-реквієм пам’яті присвячений роковинам смерті владики Юліяна (Вороновського), першого єпископа Самбірсько-Дрогобицької єпархії.

22 серпня 2014 року, в день пам’яті св. апостола Матія, у катедральному соборі в Дрогобичі відбулась хіротонія єпископа-помічника Самбірсько-Дрогобицької єпархії владики Григорія (Комара). Єпископську хіротонію здійснив Блаженніший Святослав, Глава і Отець УГКЦ. Співсвятителями були: владика Ігор (Возьняк), Митрополит Львівський, та владика Ярослав (Приріз), єпископ Самбірсько-Дрогобицький. Участь у Божественній Літургії взяли єпископи УГКЦ, Високопреосвященний Томас (Галліксон), папський нунцій в Україні, священики та вірні Самбірсько-Дрогобицької єпархії.

25 квітня 2015 року Блаженніший Святослав, Глава УГКЦ, у співслужінні владики Ярослава (Приріза), владики Григорія (Комара), владики Володимира (Війтишина), владики Кена (Новаківського), владики Богдана (Дзюраха), владики Бориса (Гудзяка) освятив пам’ятник знак Героям Небесної сотні та Захисникам незалежності України, споруджений на стіні Катедрального собору Пресвятої Трійці м. Дрогобича.

12 грудня 2015 року в Дрогобичі, в Катедральному храмі Пресвятої Трійці, відбулося відкриття Ювілейного року Божого Милосердя в Самбірсько-Дрогобицькій єпархії. Розпочався захід процесійною ходою, яку очолив владика Ярослав, єпископ Самбірсько-Дрогобицький, за участі владики Григорія, єпископа-помічника, священиків Дрогобицького деканату та вірних. Під час процесійної ходи священнослужителі несли копію чудотворної ікони «Милосердя двері», яка зберігається у соборі Преображення Господнього в м. Ярославі (Польща). Відтак владика Ярослав згідно з літургійним чином відчинив двері Катедрального собору, проголосивши їх своїм декретом Ювілейними Дверима Божого Милосердя.

У понеділок, 28 травня 2018 року, відбулося святкування 25-ліття заснування Самбірсько-Дрогобицької єпархії. Очоли святкування Патріарх Святослав, якому співслужили владика Василь (Семенюк), митрополит і архиєпископ Тернопільський, владика Євген (Попович), митрополит і архиєпископ Перемишльсько-Варшавський, владика Ярослав (Приріз), єпископ Самбірсько-Дрогобицький, владика Богдан (Дзюрах), секретар Синоду єпископів УГКЦ, владика Тарас (Сеньків), єпископ Стрийський, владика Михаїл (Колтун), єпископ Сокальсько-Жовківський, владика Йосафат (Мощич), єпископ Чернівецький, владика Йосафат (Говера), екзарх Луцький, владика Василь (Тучапець), екзарх Харківський, владика Михаїл (Бубній), екзарх Одеський, владика Йосиф (Мілян), єпископ-помічник Київської архиєпархії, владика Володимир (Груца), єпископ-помічник Львівської архиєпархії, владика Богдан (Манишин), єпископ-помічник Стрийської єпархії, владика Григорій (Комар), єпископ-помічник Самбірсько-Дрогобицької єпархії, владика Едвард (Кава), єпископ-помічник Львівської архидієцезії РКЦ.

У 2017-2018 роках  було проведено ремонтні роботи та перекрито купол і дах храму.

bottom of page